Wednesday, October 15, 2008

Yeşiller Partisi: “Ilısu barajına karşı çıkanları terör örgütünün uzantısı ilan eden Başbakan Erdoğan özür dilemeli.”

İstanbul, 15 Ekim 2008 - Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Ümit Şahin, Ilısu barajına karşı çıkanları terör örgütünün uzantısı olmakla suçlayan Başbakan Erdoğan'ın haddini aştığını söyledi ve yıllardır Hasankeyf'i korumak için mücadele edenlerden özür dilemeye çağırdı.

Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Ümit Şahin tarafından yapılan açıklama şöyle:
“Ilısu barajına karşı çıkanlara terör örgütünün uzantısı diyen Başbakan Erdoğan haddini aşıyor. Hasankeyf’te en değerli tarihi eserlerin sonsuza kadar sulara gömüleceği, yüzlerce köyün ortadan kalkacağı, insanların göç etmek zorunda kalacağı, endemik türlerin ortadan kalkacağı, ekosistemin ciddi zararlar göreceği açık. Ilısu bölgeye kalkınma değil, insani ve sosyal yıkım getirecek bir projedir.
Türkiye’de yıllardır pek çok kesim Hasankeyf’i ve bölgedeki yaşamı korumak için mücadele veriyor. Türkiye’nin AB’ye girmesini en çok destekleyen Avrupa Yeşilleri de Ilısu’ya karşı ve kendi ülkelerinde kredi garantisinin iptali için çalışıyorlar. Üstelik bu çabalar sonuç vermek üzeredir ve Başbakan’ın paniklemesinin nedeni kredi garantilerinin kesileceğini görmelerinden duydukları korku olabilir. Bize böyle ağır sözler söyleyen Başbakan, Türkiye’nin en büyük destekçisi olan Avrupa Yeşilleri’ne ne cevap veriyor merak ediyoruz.
Başbakan Erdoğan açıkça gerçekleri çarpıtmakta, haksız olduğunu bildiği için de doğruları dile getirenlere hakaret etmektedir. Başbakan’dan sözlerini geri almasını ve Türkiye’de ve dünyada doğayı ve tarihi mirası korumak için mücadele verenlerden özür dilemesini istiyoruz.”
Yeşiller Partisi MYK üyesi sanatçı Yasemin Göksu ise Başbakan Erdoğan’a seslenerek şunları söyledi:
"Evet burada bir yalan var, ama yalanı söyleyen sizsiniz. Binlerce yıllık bir kültür ve coğrafi yapıya sahip Hasnkeyf' e suni bir deniz manzarası yapıştırmak, nasıl bir haddini bilmemek ve cehalet örneğidir? Demek ki sizin dünyanızda bir yer "deniz manzarası" yoksa değersiz... Ama denizler de, termik santrallerinizden, nükleer santrallerinizden, yazlıklarınızdan, talan edilmiş orman alanlarınız ve 2 B'lerinize kurduğunuz turistik tesislerinizden daha değerli değil. Değerli olsa gerçekten turizm cenneti olarak ve kendi doğallıklarında bırakılırlardı. Demek ki Hasankeyf’in binlerce yıllık bilgeliği, heybeti, ruhu yetmiyor size güzel görünmesi için. Bir insan, binlerce yıllık mirasın üzerine TOKİ blokları dikmekle övünebilir mi?..."
Yeşiller Partisi Eş Sözcüsü Bilge Contepe ise konu ile ilgili olarak Yeşiller Partisi’nin tavrını şu sözlerle özetledi:
“Ilusu barajının yapımı; Hasankeyf’in tarihi, kültürel ve ekolojik değerlerinin yok olmasına, binlerce dönüm tarım arazisinin sular altında klmasına ve yerli halkın yaşam ortamlarından koparılmasına neden olacaktır. Bu önemli sorunun sınırları aşan bir mücadeleye kavuşması dünya Yeşilleri’nin mücadelesiyle gerçekleşmiştir. Bundan sonra da mücadelemize devam edeceğiz ve Hasankeyf’in sular altında kalmasına izin vermeyeceğiz.”


Yesiller Partisi

No comments: