Thursday, March 27, 2008

Nükleer enerji toplantısında protesto


CNN Turk 27 Mart, 2008 11:20:00 (TSİ)
Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından düzenlenen nükleer teknolojiye ilişkin kongre,"Küresel Eylem Grubu" tarafından protesto edildi.
Cevahir Otel'deki "Nükleer Teknolojide Dünya Konjonktürü III'üncü Nesil ve III Nesil Nükleer Reaktörler Kongresi" öncesinde kongrenin yapılacağı salonun girişine üzerinde, "Nükleer lobi işbaşında" yazılı pankart taşıyan bir grup tarafından yapılan basın açıklamasında, nükleer santral ihalelerinin protesto edildiği belirtildi.
Açıklamada, "Nükleer enerjinin en tehlikeli ve en pahalı enerji üretim biçimi olduğunu gizleyen, atık sorunu yokmuş gibi davranan, bilimsel gerçekleri çarpıtan, sadece nükleer lobinin çıkarları uğruna konuşan, bilimden uzak, bilim adamlarını protesto ediyoruz" denildi.
Grubun açıklaması sırasında otel görevlileri grubu uyararak, otelden dışarıya çıkmalarını istedi.
Küresel Eylem Grubu ve kongre katılımcıları ile otel görevlileri arasında yaşanan kısa süreli tartışmasının ardından 10 kişilik grup, görevliler tarafından otel dışına çıkarıldı.
Bu arada, Beykent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve eski Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Başkanı Prof. Dr. Emin Özbaş, grup açıklama yaptığı sırada tepki göstererek, "Bunlar ezbere konuşuyorlar, gerçekleri saptırıyorlar. Nükleer teknolojinin gidip de kalkınmadığı ülke yok. Bilimsel verilerle konuşsunlar" dedi.

BASIN AÇIKLAMASI:
NÜKLEER İHALEYİ DURDURUN!
PROTESTO EDİYORUZ!
Nükleer santral ihalesini protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Nükleer enerji gibi ölümcül bir seçeneğin allanıp pullandığı bilimsel görünümlü bu tip pazarlama toplantılarını protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Enerji Bakanı Hilmi Güler’in Akkuyu’lulara sormadan Akkuyu’da herkes nükleer istiyor diye yalan söylemesini protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Çernobil’de patlayan ve dünyanın her yerinde sayısız kaza yapan ikinci kuşak reaktörleri de, Finlandiya’da masrafı 6 milyar dolara kadar fırlayıp bir türlü bitirilemediği için skandal üzerine skandal yarattığı halde mucizevi bir çözümmüş gibi gündeme getirilen üçüncü kuşak reaktörleri de protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Nükleer enerjinin en tehlikeli ve en pahalı enerji üretim biçimi olduğunu gizleyen, atık sorunu yokmuş gibi davranan, bilimsel gerçekleri çarpıtan, sadece nükleer lobinin çıkarları uğruna konuşan bilimden uzak bilim insanlarını protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Türkiye’yi ekonomik açıdan da büyük zarara sokacak bu akıl dışı girişim için lobilerde bekleyen çok uluslu şirketleri, Areva’yı, Westinghouse’u, General Electric’i, AECL’yi, Siemens’i ve tüm diğer nükleercileri protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Halkın nasıl nükleere karşı olduğunu görmemekte direnen, kar hırsıyla gözleri Çenobil’i bile görmeyen, hala ihaleye girmek için fırsat kollayan ve çok uluslu nükleerci şirketlerle konsorsiyum kurma peşinde olan şirketleri, Çalık’ı, Sabancı’yı, Zorlu’yu ve diğerlerini protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Çernobil felaketinde milyonların radyasyonlu çayları ve fındıkları yemesine ve kanser olmasına göz yumup, sonra da kendilerini uzman sanıp saçma sapan ihale şartnameleri hazırlayan Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nu ve TAEK mühendislerini protesto ediyoruz.
PROTESTO EDİYORUZ!
Ve protesto etmeye devam edeceğiz.
Nükleerciler nerede halkı kandırmak için bir araya gelirse biz de orada olacağız.
Radyoaktif ihalelere izin vermeyeceğiz.
Sayın Enerji Bakanı Hilmi Güler!
Nükleer santral ihalesini iptal edin.
Bir avuç lobicinin dediklerine uyup iki üç şirketin karları için Türkiye’nin geleceğiyle oynamayın.
Akkuyulular istemiyor.
Sinoplular istemiyor.
Türkiye halkı istemiyor.
İzin vermeyeceğiz.
Herkesi 26 Nisan 2008’de Kadıköy meydanına, Nükleer Santrala Hayır mitingine davet ediyoruz.
Nükleer planları protesto etmeye ve bu radyoaktif ihaleyi durdurmaya davet ediyoruz.
NÜKLEER İHALEYİ DURDURUN!
NÜKLEER SANTRALLARA HAYIR!
GÜNEŞ, RÜZGAR BİZE YETER!

No comments: